بهینه سازی(سئو) ویدئو یا سئو یوتیوب امروزه زیاد به چشم می خورد و رفته رفته محتوای ویدئویی در حال گسترش است و مردم کمتر متن ها را مطالعه می کنند.
یوتیوب امکانات خوبی در زمینه سرویس دهی ویدئو در اختیار کاربران دنیا قرار داده تا بتوانید ویدئوهای خود را بهتر به دیگران نمایش دهید.
بهینه سازی ویدئوهای یوتیوب نه تنها در موتور جستجوی یوتیوب بلکه در موتورهای جستجویی مثل گوگل و بینگ هم بهتر دیده می شوند و  باعث افزایش بازدید ویدئوی شما در  یوتیوب شده و کاربران زیادی را جذب می کنید.

آموزش کار با یوتیوب

تاثیر بهینه سازی(سئو) ویدئو

کاربران همیشه از ویدئوها لذت می برند و خسته نمی شوند و بسیار بهتر با مطالب گفته شده در ان ارتباط برقرار می کنند و به گفته ی انها بازار کسب و کارها با این نوع پلتفرم از رکود خارج شد و جان تازه ای گرفت.

ویدئوها به راحتی در سراسر دنیا منتشر می شود و قابل دسترس است و افراد زیادی می توانند ان را مشاهده کنند.
در حال حاضرافراد حجم بسیاری ویدئو در روز از زندگی خود و دیگر مسائل منتشر می کنند اما باید چگونه در میان حجم انبوهی از این محتوای ویدئویی نسبت به بقیه برتر کنیم؟

 

تنظیمات یوتیوب:

سئو اولیه ویدئوهای یوتیوب

در حالت معمول تنظیمات یوتیوب شما می توانید برای ویدئوهای خود عنوان ، توضیحات و تگ قرار دهید و تصویری کوچک را هم به ان اضافه کنید و در نهایت به لیست پخش اضافه کنید.موارد بالا برای شاید ابتدایی باشند اما کمک می کنند تا مخاطبان شما بهتر شمارا پیدا کنند.

 

عنوان ویدئو در یوتیوب

از کلمات کلیدی مرتبط با ویدئو و هدفمند در زمینه ی کاری خود در عنوان استفاده کنید تا با جستجوی کاربران مطابقت داشته باشد و در جستجو بهتر دیده شوید.
نگران اضافه کردن نام برند خود در عنوان ویدئو نباشید مشکلی پیش نمی اورد معمولا نام کانال را نام برند تجاری خود قرار می دهند.
حداکثر ۶۵ تا ۷۰ کاراکتر(به علاوه ی فضای خالی) را می توانید در عنوان به کار ببرید پس بهترین انتخاب عنوان را داشته باشید.البته یوتیوب تا ۱۰۰ کاراکتر را هم اجازه نام گذاری می دهد ولی بسته به نوع نمایش در نمایش ها ۶۵ تا ۷۰ کاراکتر را نشان می دهد.

توضیحات ویدئو در یوتیوب

همانند عنوان،توضیحات ویدئوی شما هم باید حاوی کلمات کلیدی باشد چون اولین چیزی که در چشم کاربران دیده می شود عنوان و توضیحات ویدئو است.
این نکته را بخاطر داشته باشید که شما در مورد ویدئوی خود توضیحاتی را می نویسید و از مسیر خارج نشوید و توضیحات را تبدیل به تبلیغات خود کنید.
نسبت به عنوان می توانید بیشتر در مورد ویدئو بگویید ولی سعی کنید زیاده روی نکنید و توضیحات طولانی نشود در اصل شما باید در مورد محتویات ویدئو توضیحات را بنویسید تا کاربر با خواندن ان احساس کند این ویدئو همان است که به دنبال ان بوده است.
توصیف ویدئو باید شامل منبعی باشد و باید به یک نام تجاری و یا صفحه ای لینک داده شود.سعی کنید اگر یک لینک یا دو لینک و یا حتی لینکهای بیشتر را در توضیحات ویدئو می اورید باید دارای ارزش باشد و مرتبط با ویدئوی مربوطه باشد.

توصیه های برای نوشتن توضیحات بهتر:

  • توصیف ۲ تا ۳ جمله ای بنویسید.
  • حداقل ۱ لینک اضافه کنید.
  • حداکثر تا ۳۰۰ کاراکتر(شامل فضای خالی) باشد.
  • یوتیوب تا ۵۰۰ کاراکتر هم اجازه نوشتن می دهد اما ضرورتی برای استفاده از تمام این فضا نیست.

برچسب ها در یوتیوب

اغلب برچسب ها برای طبقه بندی ویدئو ها استفاده می شوند از تگ های حاوی کلمات کلیدی و مرتبط استفاده کنید در غیر اینصورت استفاده از برچسب های بی مورد و بی ربط کاربران را فراری می دهد.
نکته ی حائز اهمیت اینه که تگ ها به در ک بهتری موضوع و محتوای ویدئوی شما به موتورهای جستجو به خصوص گوگل کمک می کند.

تصاویر بند انگشتی در یوتیوب

از تصویر جذاب استفاده کنید و تصویر شما ثابت باشد تا بتواند نرخ کلیک شما را افزایش دهد از تصاویر دیگران استفاده نکنید و تصویر را مرتبط انتخاب کنید.

لیست پخش در یوتیوب

از لیست پخش برای در ویدئوهایتان استفاده کنید تا بهتر دیده شوید لیست پخش کمک می کند تا کاربر ویدئوهای شما را بصورت لیست وار داشته باشد و سردرگم نشود.

قابلیت ترجمه ویدئوها در یوتیوب

یوتیوب امکان ترجمه ویدئو بصورت زیرنویس را در اختیار کاربران قرار داده است اگر شما محتوایی تولید کرده اید و می خواهید بصورت بین المللی باشد بهتر است به زبان انگلیسی هم ان را ترجمه کنید.

انتخاب نوع زبان برای ویدئوها

اگر زبان اصلی فارسی باشد بهتر است زبان اصلی ویدئوها را فارسی انتخاب کنیم تا در بارگزاری های بعدی ویدئوها در یوتیوب بصورت خودکار زبان اصلی ویدئو را تشخیص بدهد و این یک قدم شما را به جلو سوق می دهد.

تنظیمات پیشرفته ویدئوها در یوتیوب

برخی از این تنظیمات ممکن است منطقی به نظر برسد و به کاربرد داشته باشد و برخی دیگر خیر این انتخاب بستگی به شما دارد.

 

سئوی ویدئوهای در یوتیوب

نظرات

نظرات زیر ویدئوها بسیار مهم هستند و در تنظیمات پیشرفته می توانید ان را فعال یا غیرفعال کنید.

اما غیرفعال کردن ان ضربه ی زیادی به ویدئوهای شما می زند زیرا نظرات معیاری برای کیفیت ویدئوی موردنظر هستند.

حق اشتراک گذاری

قابلیت اشتارک گذاری و استفاده از ویدئو را می توانید فعال یا غیرفعال کنید وبلاگ نویس ها و خیلی افراد دیگر می توانند ان را در وبسایت خود قرار دهند. 

این مزیت به حساب می اید و تعداد نمایش ویدئوی شما افزایش پیدا می کند توصیه می شود این قابلیت فعال باشد.

محدودیت سنی

ویدئو نباید محدودیت سنی داشته باشد مگر اینکه محتوایی خاص باشد و همه نتوانند ان را ببینند طبق گفته یوتیوب تصاویر دلخراش ،خشونت و برهنگی می تواند جز استفاده از این قابلیت باشد.
زمانی که این قابلیت فعال شود تمامی کاربران برای مشاهده باید بالای ۱۸ سال سن داشته باشند تا بتوانند ویدئو را مشاهده کنند.

دسته بندی

حتما سعی کنید ویدئو را در دسته بندی مرتبط قرار دهید تا بهتر دیده شود اگر این کار را انجام ندادید می توانید از برچسب مرتبط استفاده کنید.

مشارکت جمعی

این امکان امکان ترجمه عنوان و توضیحات و زیرنویس ها را به کاربران می دهد که بهتر است این گزینه را فعال نکنید.

آمار نمایش ویدئو

این گزینه تاثیری روی نمایش ویدئو ندارد فقط آمار مشاهده ویدئو را به کاربران نشان می دهد که در حالت اولیه فعال است.

البته ویژگی مثبتی می تواند در تغییر عقیده کاربران داشته باشد و میزان آمار بالای ویدئو می تواند اطمینان و ترغیبی برای مشاهده دیگر کاربران باشد.

بهینه سازی مضاعف برای ویدئو

علاوه بر مواردی که در بالا گفتیم در خود ویدئو هم باید مواردی را رعایت کنید تا اثربخشی دوچندان شود.

فراخوان به عمل در ویدئو

تاثیر ویدئوهای تعاملی خیلی بیشتر از ویدئو هایی است که بدون هیچ فراخوانی پایان می یابد است باید کاربران را تا مراحل بعدی هدایت کنید و انها را به عملی دعوت کنید.

برخی از فراخوان ها:

  • درباره این ویدئو بیشتر بدانید.
  • هدایت کاربران به وبسایت نام تجاری خودمان تا اطلاعات بیشتری را کسب کنند.

 

این نکات را به یاد داشته باشید:

  • مردم در یوتیوب به دنبال اموزش هستند تا بتوانند مطالب جدیدی را یاد بگیرند و نباید محصولات خود را بفروشید .
  • سعی کنید مطالب خود را تکرار کنید این کار به موتورهای جستجو کمک می کند تا ویدئوی شما را بهتر درک کنند و بهتر نمایش دهند.
  • بهتره ویدئوی شما در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود و تبلیغات خود یوتیوب می تواند به نمایش بیشتر ویدئوی شما کمک کند.                     

 

اما ویدئوی های موفق در یوتیوب چه ویژگی هایی دارند؟

زمان مشاهده ویدئو:

هر چه مقدار بیشتری از ویدئوی شما را کاربران بیشتر ببینند یک امتیاز مثبت محسوب می شود ویدئوی شما بیشتر به دیگران پیشنهاد می شود.

کلمات کلیدی:

کلمات کلیدی را فراموش نکنید چرا که بسیار مهم و کاربردی است.

مشترکین ویدئو:

۱۰۰۰۰ مشترک برای یک کانال ویدئو بهتر از ۳۰ مشترک برای کانال دیگر است چرا که نشان از اعتماد کاربران به آن کانال را نشان می دهد.

تعامل کاربران:

لایک ها و دیس لایک ها و نظرات افراد همه سیگنالهایی هستند که به یوتیوب و دیگر موتورهای جستجو پیام می دهد که ویدئوی شما ارزش بیشتر دیده شدهن را دارد.

طول ویدئو:

سعی کنید مدت زمان ویدئوی شما مدت زمان معقولی داشته باشد و جذاب و مورد علاقه ی کاربر باشد تا از دیدن آن خسته نشود.

نتیجه گیری:

اگر می خواهید یک ویدئوی بهینه شده داشته باشید باید کاربران بتوانند آن را جستجو کنند و شامل کلمات کلیدی باشد کاربران را جذب کند تا زمان بیشتری از آن را مشاهده کنند و انها را به عملی فراخوانی کند و در توضیحات به یک منبع (لینک) اشاره ای داشته باشد.