بازاریابی ایمیلی یکی از سریعترین راه های جذب مخاطب و مشتری هدفمند در بحث بازاریابی اینترنتی است.

که هنوز پس از گذشت چندین سال از روش بازاریابی ایمیلی بسیار استفاده می شود و در این مطلب شما با مفهموم ایمیل مارکتینگ آشنا خواهید شد.

تبلیغات بازاریابی از طریق ایمیل چیست؟

بازاریابی ایمیلی راهی برای رسیدن به مشتریان از طریق تبلیغات بازاریابی می باشد بر خلاف ایمیل های اسپم ایمیل مارکتینگ به طور مستقیم مشتریانی را که به کسب و کار شما علاقه مند هستند را به سمت شما جذب می کند.
زیاد مهم نیست که شما چقدر از طریق بازاریابی ایمیلی فروش داشته باشید اما این روش شما را به هزاران یا چندین هزار مشتری بالقوه متصل کند و در مبحث بازاریابی نسبت به سایر روشهای تبلیغات هزینه ی بسیار کمتری برای شما دارد.

بازاريابي ايميلي(ايميل مارکتينگ)
اما نکته ی مهم اینجاست که شما در ایمیل مارکتینگ پیام کسب و کار خود را با تصاویر و متن های خیره کننده و جذاب برای مخاطبانی که با کسب و کار شما آشنایی دارند ارسال می کنید.

انتها محصول خود را به آنها معرفی کنید این روش می تواند علاقه مندان را به مشتریان بالقوه تبدیل کند.

بسیاری از شرکت ها در ایمیل های خود گزینه ای بنام لغو اشتراک استفاده می کنند تا با این روش مشتریان بالقوه را از دیگر مشتریان جدا کنند.

همچنین آماری برای شما بدست می آید که چه تعداد از مشتریان به کسب و کار یا ایمیل شما علاقه مند هستند.

محتوای ایمیل مارکتینگ می تواند بیشتر از متن و فرمت های مختلف از جمله تصاویر و ویدئو ها باشد شما قادر خواهید بود که محصولات خود را به مشتریان معرفی کنید.

روش های دیگر تبلیغاتی مثل تبلیغات پاپ آپ یا بنری یا دیگر روشهای تبلیغاتی اغلب به دنبال تنها مشتریان بالقوه هستند اما در بازاریابی با ایمیل شما مستقیما تبلیغاتتان را از طریق محتوا انجام می دهید.

فضای مجازی بهترین و محبوب ترین راه برای کسانی که به دنبال جمع آوری اطلاعات افرادی که به محصولات یاخدماتشان علاقه مند هستند می باشد.

انواع بازاریابی ایمیلی:

خبرنامه ایمیل:

اما یک روش بسیار مرسوم دیگر ایمیل مارکتینگ این است که اگر سایتی را در فضای مجازی داشته باشید شما برای مخاطبان مقالاتی را در سایت منتشر خواهید کرد.

بنابراین ساخت خبرنامه ایمیلی می تواند علاقه مندان به مقالات سایت شما را حفظ و آنها را از مقالات جدید مطلع کند این روش هم ابزار تاثیرگذاری در نگه داشتن مشتریان پایه ی کسب و کار شما می باشد.

نظر سنجی ایمیل:

این متد بازاریابی ایمیلی می تواند انتقادات و پیشنهادات مشتریان بالقوه را به شما منعکس کند این راهی بسیار عالی برای آزمایش یا رفع نقاط ضعف یک محصول یا یک خدمتی خواهد بود.

می توانید بر اساس نیاز مشتریان خود محصولاتی با کیفیت تر و کامل تری را به فروش بگذارید که در نتیجه افزایش فروش شما را همراه خواهد داشت.

بازاریابی ایمیلی

مزایای بازاریابی ایمیلی:

۱-صرفه جویی در زمان و انرژی شما:

تصور کنید بخواهید با مشتریان خود تلفنی تماس گرفته و برای هر کدام در مورد خدمات یا محصولات جدید توضیح بدهید که زمان و انرژی زیادی را باید صرف کنید.

اما در بازاریابی از طریق ایمیل به راحتی می توانید تنها یکبار متن خود را آماده کنید و سپس برای افراد زیادی آن را ارسال کنید و این پروسه تنها در عرض چند ساعت انجام خواهد شد.

۲- شخصی سازی پیام:

در بازاریابی ایمیلی شما می توانید ایمیل هایی با نام خودشان برای هر مشتریتان بفرستید و حتی می توانید بر اساس سابقه ی خریدی آنها قبلا داشته اند برایشان محصولات و خدمات جدیدتان را معرفی کنید تاثیر آن در فروش کاملا مشهود است.

۳- کاهش هزینه های اضافی:

ایمیل مارکتینگ هزینه های اضافی مثل کارکنان،طراحان یا تحلیلگران بازاریابی را نیاز ندارد و شما هزینه های چاپ و پستی را دیگر نخواهید داشت.

این روش شما بر اساس سلیقه ی خود یک قالب(ظاهر) برای ایمیل خود ایجاد می کنید و هر بار براحتی می توانید آنرا بر اساس نیاز خود تغییر بدهید که هزینه ای برای شما ندارد.

۴- برقرار ارتباط مکرر:

شما در روشهای سنتی مثل بروشور یا پوستر های تبلیغاتی تنها یکبار با مشتریانتان ارتباط برقرار می کنید اما در بازاریابی ایمیلی به دفعات می توانید با مشتریانتان ارتباط برقرار کنید.

۵- اشتراک گذاری ایمیل:

شما زمانی که ایمیلی موثر و پرمخاطب برای عده ی کثیری از مشتریان خود ارسال می کنید این کار می تواند آنها را ترغیب به ارسال آن ایمیل به دیگر افراد کنند و این دریچه ی ورود افراد جدیدی به کسب و کار شما خواهد بود.

۶-پیام های زمان های واقعی:

شما وقتی محصول یا خدمتی را به افراد می فروشید اطلاعاتی را جهت ثبت نام از آنها می گیرید مثلا تاریخ تولد یا از این قبیل و زمان که زمان تاریخ تولد مشتریانتان می شود پیام تبریک می توانید برای انها ارسال کنید.

 

ابزارهای ایمیل مارکتینگ:

در ادامه چندین ابزار ایمیل مارکتینگ را به شما معرفی خواهیم کرد که کار با انها آسان و دارای امکانات خوب و  هزینه های کمتری نسبت به دیگر سیستم ها دارد.

۱- MailChimp:

این ابزار یکی از بهترین و کم هزینه ترین ابزارهای بازاریابی ایمیلی می باشد و سادگی ان افراد زیادی را جذب کرده است.

امکانات این ابزار به شما کمک می کند تا امکان تبلیغات از  رسانه های اجتماعی و گوگل ادورز را دارا می باشد و گزارشهای مفید و کاملی را به شما می دهد.

 

۲ Mailerlite:

این ابزار هم یکی دیگر از ابزار های بازاریابی ایمیلی می باشد که چند سال اخیر کاربران زیادی را به خود جذب کرده است.

از امکانات خوب این ابزار ساخت کمپین های هدفمند می باشد و به راحتی می توانید دوره ای برای مشتریان خود با این سیستم پیاده سازی کنید.

این ابزار همانند میل چیمپ گزارشهای خوبی به شما می دهد و تا ۱۰۰۰ اشتراک رایگان در ماه می باشد و برای مشترکان بیشتر باید هزینه پرداخت کنید.

۳-GetRespons:

این سرویس انتخاب مناسبی برای کسب و کارهای کوچک است.

این سرویس قابلیت های خوب مانند ساخت کمپین به روش گرافیکی که روند کار را راحت می کند.

از دیگر ویژگی های ان می توان به سرویس وبینار،طراحی صفحه ی فرود،فرم های موبایل فرندلی(ریسپانسیو)و… اشاره کرد.

 

نتیجه گیری:

ایمیل مارکتینگ یک روش بسیار عالی می باشد که می تواند اطلاعات مشتریان زیادی را برای شما جمع آوری کند و براحتی می تواند انها را از جدیدترین محصولات و خدمات خود و ارائه ی تخفیفات و غیره با خبر کنید.

تمامی سرویس های ایمیلی که در این مفاله معرفی شده اند دارای امکانات فراوان و سادگی استفاده از انها را دارا می باشند و انتخاب هر کدام از انها سلیقه ای می باشد.