همه ی شما کاربران حداقل یکبار کلمه وبلاگ یا وب سایت را شنیده اید و فرق هایی بین این دو سیستم وجود دارد که تفاوت وب سایت و وبلاگ و تفاوت وب سایت و پورتال را در این پست به شما خواهیم گفت و هر کدام چه مزایا و معایبی دارد.

وبلاگ چیست؟

خیلی از افراد که در زمینه ای دانشی دارند سوالی در ذهنشان ایجاد می شود:

چه نیازی به وبلاگ داریم؟
شما در طول ماه ها و سالها با داشتن وبلاگ قادر خواهید بود افکار خود را با هزاران خواننده به اشتراک گذاشته و برای ترویج کسب و کار خود استفاده کنید.

خیلی افراد مطالبی مانند خاطرات، احساسات، و وقایع روزانه خود را به اشتراک می گذارند. بلاگ واژه مختصری از وبلاگ می باشد که هر دو کلمه به جای یکدیگر استفاده می شوند.

تفاوت وبلاگ و وب سايت
امروزه افراد مبتدی زیادی صاحب وبلاگ هستند و سرویس دهنده های رایگان زیادی وجود دارند که وبلاگ رایگان با امکانات بی نظیری را در اختیار کاربران قرار می دهند.

زمانی که شما از وبلاگ رایگان استفاده می کنید نام وبلاگ شما در زیر دامنه ساخته می شود و وابسته به سایت اصلی سرویس دهنده خواهید بود.

به عنوان مثال:
اگر نام وبلاگ شما alireza باشد وبلاگ شما در سرویس دهنده ی مربوطه اینگونه خواهد شد alireza.domain.con

وب سايت چيست؟

در زمان حال حاضر افرادی که بخواهند به طورجدی در فضای مجازی فعالیت داشته باشند و بخواهند درفضای انلاین حرفی برای گفتن داشته باشند نیازمند یک وب سایت هستند وبسایت قدرتمند تر و انعطاف پذیرتر از سیستم های وبلاگ می باشد.

تفاوت وب سایت و وبلاگ:

هر دو مزایا و معایب خاص خود را دارند که تفاوت بین انها را نشان می دهد شما با هزینه بسیار اندکی می توانید سرویس دامنه و هاستی را برای خود فراهم کنید.

 سایت خود را راه اندازی کنید وب سایت وابسته به هیچ نوع سرویسی نیست و شما می توانید بسته به نیاز خود هر مدل سایتی را روی ان پیاده سازی کنید.

شما برای وبسایت خود محدودیت فضا نخواهید داشت و می توانید ابزارهای مختلفی را برای راحتی کار خود بر روی وبسایتتان نصب کنید.

اما وبلاگ شما به فضای محدودی دسترسی دارید و وابسته به سایت اصلی خواهید بود و شما هیچ گونه هزینه ای را نباید برای میزبانی بپردازید.

 

تفاوت وب سایت و وبلاگ

تفاوت وب سایت و پورتال چیست؟

اما تفاوت اصلی که بین وب سایت و پرتال وجود دارد وب سایت تنها خودش را شامل می شود اما پرتال محلی که لینک بسیاری از وب سایت ها در اختیار شما قرار می دهد در واقع پرتابل پلی میان شما و وب سایت های دیگر خواهد بود.

به عنوان مثال:

سایت پیوندها نوعی پرتال محسوب می شود زیرا شمارا به انواع وب سایت ها متصل می کند.

وبگردی چیست؟

بسیاری ازکاربران زمانی که به دنیای بزگ اینترنت پا می گذارند برای رفع نیازها و سرگرم شدن به وبسایت های زیادی سر می زنند مانند; شبکه های اجتماعی،انجمن ها ،سایت های انلود و غیره به این فعالیت کاربران در فضای مجازی وبگردی می گویند.

انواع وب سایت ها:

تنوع وب سایت ها بسیار زیادی هست و در کل دنیا میلیونها وبسایت وجود دارد و هر روز به تعداد آنها افزوده می شود.

اما هر کدام از انها به منظور رفع نیاز خاصی ایجاد شده اند خیلی از این وب سایت ها شخصی یا شرکتی هستند که خدمات خاصی را برای کاربران انجام می دهند.

اما تعدادی دیگر سایت های خبری هستند که اخبار روز را منتشر می کنند اما خیلی از شغل ها در فضای فیزیکی به فضای کسب و کار انلاین رو می آورند

برای مثال:

شخصی که فروشنده لوازم اسباب بازی است برای توسعه شغل خود به فکر ایجاد فروشگاه اینترنتی می باشد که بسیار در افزایش فروش و بازدهی بالا موثر است و مشتریان بالقوه ای را به سمت خود می کشد.

اما شبکه های اجتماعی هم بخشی از این وب سایت ها می باشند که روزانه کاربران زیادی در انها مشغول فعالیت هستند.

انواع ساختار وب سایت ها:

سایت ها از نظر ساختار و تکنولوژی بکار رفته در انها هم قابل بحث هستند بخشی از انها بصورت کدنویسی اختصاصی و توسط برنامه نویس خلق شده اند.

و بخشی دیگر سیستم های مدیریت محتوا که بسیار هم زیاد شده اند را تشکیل می دهند که شاخص ترین انها وردپرس، جوملا،دروپال و… هستند.که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند.

برای مثال:

سیستم های مدیریت محتوا را حتی کاربران مبتدی هم می توانند با یک اموزش ساده راه اندازی کنند.

ولی سایت های اختصاصی نیاز به برنامه نویس دارد و هزینه بالاتر برای کاربر خواهد داشت.

تفاوت وبلاگ و شبکه های اجتماعی چیست؟

هر دو نوعی از رسانه های اجتماعی هستند اما تفاوت ها و شباهت هایی هم با هم دارند.

ولاگ ها هم نوعی شبکه اجتماعی گفته می شوند که شما می توانید محتوای خودتان را در انها قرار دهید و کابران دیگر هم می توانند به طور غیر مستقیم با شما در ارتباط باشند.

برای مثال:

مخاطبان از طریق جستجو در موتورهای جستجو وارد وبلاگ می شوند و برای نوشته های شما نظر قرار می دهند.

اما شبکه های اجتماعی بر پایه ی ارتباط مستقیم پایه ریزی شده اند.

شما می توانید به شخصی که می شناسید یا حتی برای شما غریبه هست در خواست فالو بفرستید.

در شبکه های اجتماعی ارتباط دوطرفه بیشتر حس می شود اما در شبکه های وبلاگی این طور نیست.

 

نتیجه گیری:

تفاوت های پورتال ، وبلاگ و وب سایت را به راحتی متوجه شدید و می توانید بر اساس نیاز خود هر کدام را بخواهید انتخاب کنید.

اگر برای کسب و کار خود برنامه ای دارید وب سایت می تواند گزینه ی خوبی باشد.

اگر سرگرمی و تنها نویسندگی مدنظر شماست وبلاگ هم می تواند برای شما کافی باشد.