نقشه سایت نوعی فایل می باشد که شامل تمام ادرس های موجود در یک وبسایت می باشد و بصورت عامیانه با پسوند xml ارائه و ساخته می شود.

xml نوعی زبان نشانه گذاری با قابلیت توسعه است سایت مپ یکی از موارد بسیار مهم در بهینه سازی وبسایت طلقی می شود.

همینطور سایت مپ شامل اطلاعات متا تگ های ادرس های وبسایت است و میزان تاثیر و اهمیت ارتباط با صفحات دیگر را شامل می شود نقشه سایت به وبسایت شما کمک می کند تا موتورهای جستجو راحت تر بتوانند اطلاعات مربوط به صفحات شما را درک و بایگانی کنند و اگر شما اطلاعاتی را در صفحات قدیمی بروز کنید بتوانند موتورهای جستجو را با خبر کنند.

ضرورت استفاده از نقشه سایت در سئو:

زمانی که ما وبسایتی داینامیک داشته باشیم و به طور مداوم در وبسایت تغییرات یا مقالات جدیدی را منتشر کنیم اگر نقشه سایت را نداشته باشیم طبیعتا آن تغییر یا مقاله دیرتر در موتورهای جستجو بایگانی می شود پس اینجاست که باید در سایتمان از سایت مپ استفاده کنیم.

نقشه سایت,سایت مپمعرفی تگ های سایت مپ:

 • <urlset>: نقشه سایت با این تگ شروع و به پاین می رسد.
 • <url>: اطلاعات هر لینک در این تگ ها به طور جداگانه قرار می گیرد.
 • <loc>: ادرس لینک هر صفحه به طور مجزا در این گونه از تگ ها قرا می گیرد.
 • <lastmod>: آخرین تغییرات مربوط به هر صفحه در این تگ قرار می گیرد و به شکل yyyy-mm-dd نمایان می شود.
 • <changefreq>: این تگ اطلاعاتی در مورد صفحه را طی زمانی مشخص را نمایش می دهد.
 • <priority>:نرخ اهمیت یک صفحه را مشخص می کند که عددی بین ۰٫۰ تا ۱٫۰ می باشد. 

نکاتی مهم در طراحی نقشه سایت:

 • استفاده از تگ های <urlset> <url> <loc> ضروری بوده و تگ های<lastmod> <changefreq> <priority>  غیر ضروری هستند و استفاده از انها ضروری نیست.
 • در هر سایت مپ ایندکس شده می توانید تا ۵۰۰۰۰ هزار نقشه سایت را ذخیره کنید.
 • تمام url های داخل نقشه سایت باید مربوط به یک دامنه سایت باشند.
 • سایت مپ روی روت اصلی در هاست باید قرار بگیرد.
 • می توانید با معرفی rss وبسایت خود آن را به عنوان نقشه سایت معرفی کنید.
 • حداکثر طول مجاز برای یک ادرس در نقشه سایت ۲۰۴۸ کاراکتر است.
 • بر اساس شواهد تگ های <changefreq> و <priority> به اجبار ربات های خزنده را وادار به بررسی روزانه وبسایت می کنند در استفاده از این تگ ها محتاط باشید زیرا اگر گوگل متوجه شود سایت مپ شما را نادیده می گیرد.
 • اگر تعدا صفحات ساخته شده در سایت شما زیاد باشند باعث می شود حجم زیادی را بگیرند پس استفاده از چند نقشه سایت به صورت مجزا ضروری می شود و برای کاهش حجم فایل کافیست از پسوند gzip  استفاده کنید.

 

در ویدئوی زیر آموزش ساخت سایت مپ به صورت انلاین به شما اموزش داده می شود:

 

 

نقشه سایت شامل چه مواردی می شود؟

گوگل می تواند موارد زیادی را شناسایی کند اما مهمترین پسوند هایی که می تواند از آنها پشتیبانی کند پسوندهای تصاویر,ویدئوها,اچ تی ام ال,موبایل و اخبار را شناسایی می کند.

ایجاد و ساخت نقشه سایت:

در بالا ما جزییات یک نقشه سایت به همراه استاندارهای لازمه را عنوان کردیم اما برای ساخت سایت مپ ابزار های فراوانی وجود دارد که در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

ساخت سایت مپ با استفاده از ابزار آنلاین:

اگر سایتی استاتیک دارید و صفحات ثابتی دارد می توانید به صورت انلاین با استفاده از وبسایت xml-sitemap در مدت کوتاهی سایت مپ خود را بسازید و فایل خروجی را در روت اصلی هاست خود قرار دهید.

توجه داشته باشید این سرویس آنلاین تا ۵۰۰ صفحه را برای شما خروجی می دهد برای صفحات بیشتر باید از نسخه های پولی استفاده کنید.

اما اگر از سیستم مدیریت محتوای جوملا استفاده می کنید ابزاری خوبی برای ساخت سایت مپ در اختیار شما قرار داده که در ادامه به برخی از انها اشاره می کنیم:

اما اگر از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می کنید افزونه های زیاد و خوبی برای اینکار ارائه شده از جمله:

برای اینکه بخواهیم معتبر بودن نقشه سایت را بررسی کنیم می توانیم از ابزار آنلاین زیر استفاده کنیم:

انواع نقشه سایت:

سایت مپ به دو نوع تقسیم می شود:

سایت مپ از نوع xml:

این نوع سایت مپ که برای موتورهای جستجو به کار برده می شود و برای کاربران کاربردی نیست و تنها رباتهای موتورهای جستجو آن را مشاهده می کنند.

سایت مپ از نوع html:

این نوع سایت مپ برای کاربران به طراحی می شود تا با استفاده از آن به اسانی به بخش های مختف یک سایت دسترسی سریع داشته باشند

نمونه نقشه سایت:

اما در تصویر زیر نمونه نقشه سایت را مشاهده می کنید:

 

نقشه سایت,سایت مپ

 

ثبت  و معرفی نقشه سایت به گوگل:

برای ثبت نقشه سایت ابتدا باید فایل شما در شاخه اصلی هاست شما باشد اگر از ابزار ساخت انلاین سایت مپ استفاده می کنید  باید خودتان فایل سایت مپ را روی هاست اضاف کنید ولی اگر از افزونه ها استفاده می کنید بصوت اتومات این کار را برای شما انجام می دهند

بصورت پیش فرض ادرس نقشه سایت به صورت  example.com/sitemap.xml  می باشد.

سپس بعد از اطمینان پیدا کردن وجود سایت مپ ابتدا به بخش گوگل وبمستر تولز بروید از تب crawl  بخش sitemaps را انتخاب کنید

در مرحله بعد  دکمه قرمز رنگ با عنوان add/test sitemap را انتخاب کنید سپس نام فایل نقشه سایت بارگزاری شده بر روی هاست خودتان که معمولا sitemap.xml هست را وارد کنید سپس بر روی دکمه submit بزنید تا سایت مپ شما بعد از مدت کوتاهی ثبت شود.

نکته: در صورتی که نقشه سایت خود را به هر دلیلی نمی توانید ثبت کنید با قرار دادن ادرس سایت مپ (example.com/sitemap.xml) در فایل robots.txt  می توانید ان را به گوگل معرفی کنید.
سایت مپ,نقشه سایت

نتیجه گیری پایانی:

داشتن نقشه سایت زیاد اهمیت ندارد و مهر تاییدی بر ثبت تمام صفحات وبسایت ما نیست ولی داشتن سایت مپ می تواند شانس بیشتری برای ایندکس صفحات و همینطور تغییراتی را که در سایت می دهیم موتورهای جستجو زودتر متوجه می شوند.