سئو سایت فروشگاهی قطعا دغدغه بسیاری از افراد دارای فروشگاه اینترنتی هست.

تمام کارهای لازمه از جمله مجوز ها ,کامل بودن محصولات,ظاهر وبسایتی عالی,داشتن کاتالوگ محصولات و از این قبیل کارها به جز سئو فروشگاهی را انجام داده اید.

ولی در این میان جای یک مورد خالیست آن هم ورود کاربر به سایت شما که بهترین راه حل موجود سئو فروشگاه اینترنتی شماست.

 

سئو سایت فروشگاهی:

اما سئوی فروشگاه اینترنتی کاری زمان بر و سخت تر است و نیازمند صبر خواهد بود پس بنابراین باید در دوره ای از زمان سئو سایت فروشگاهی شما انجام شود تا نتیجه ی لازمه را بگیرید .
اما سئوی فروشگاه اینترنتی شامل سئوی داخلی و سئوی خارجی می شود و هر کدام از این بخش ها شامل موارد فراوانی می شود که در ادامه سعی می کنیم به آنها اشاره کنیم.

سئوی محصولات فروشگاهی:

کلمات کلیدی جستجوشده:

اولین قدم در سئوی داخلی برای یک فروشگاه اینترنتی سئوی محصولات فروشگاهی است که بدانیم چه نوع کلماتی را برای عناوین صفحات و محصولات قرار دهیم قابل جستجو باشند.

کلمات کلیدی همان عبارات یا کلماتی هستند که توسط کاربران در موتورهای جستجو به تکرر جستجو می شود و کاربر با جستجوی آن کلمه نیاز خود را پیدا می کند.

پیشنهاد کلمه کلیدی در فروشگاه های ایسام و دیجی کالا:

قطعا اگر قصد راه اندازی فروشگاه اینترنتی را دارید و یا فروشگاه اینترنتی دارید رقیبانی همچون دیجی کالا و ایسام که دو فروشگاه اینترنتی بزرگ فارسی زبان هستند در روبروی شما قد علم کرده و باید از آنها کمک بگیرید.

 

سئو سایت فروشگاه اینترنتی

خوب برای اینکار می تونید وارد وبسایت دیجی کالا و یا ایسام شوید و در بالای صفحه قسمت جستجو نام محصول خود را تایپ کنید.

برای مثال:

در تصویر زیر گوشی سامسونگ گلکسی را جستجو کردیم و پیشنهاداتی در نوار زیرین بصورت فهرست وار به شما داده میشود.
اما کلمات کلیدی که که در دیجی کالا هنگام جستجو به شما پیشنهاد داده میشه به خوبی تحلیل شده اند و بسیار مناسب کار شما خواهند بود.

 

سئوی سایت فروشگاهی و انتخاب کلمات کلید سایتهای رقیب

 

اما این نکته را در نظر داشته باشید که کلمات کلیدی دو یا سه سیلابی را انتخاب کنید.

شاید این کلمات زیاد جستجو نمی شوند ولی قطعا رقبای کمتری دارند و می توانید انها را با پیشنهادات دیگر مختلط کرده و در پروسه سئوی فروشگاه اینترنتی خود به کارببرید.

اما نکته ی دیگری که باید مدنظر داشته باشید این است که دسته بندی های سایتهای رقیب مثل دیجی کالا را بررسی کنید معمولا در دسته بندی های اصلی فروشگاه بهترین و کارامد ترین کلمات کلیدی قرار می گیرند تا بتوانند مشتریان را به سمت فروشگاه بکشانند.

 

آموزش سئوی فروشگاهی و انتخاب کلمات کلیدی را جدی بگیرید

 

ابزار تحلیل کلمات کلیدی keywordtool.io:

اما ابزار دیگری که اخیرا از زبان فارسی هم پشتیبانی می کند ابزار keywordtool.io می باشد که با جستجوی کلمه کلیدی مورد نظرخودتان پیشنهادات خوبی بصورت لیستی دسته بندی شده به شما پیشنهاد می دهد و می توانید در فروشگاه خود از آنها استفاده کنید.

 

آموزش سئوی فروشگاه اینترنتی

 

پیشنهادات نتایج گوگل:

اما از بهترین ابزارهایی که می تواند به شما کمک کند و کلمات خوبی را به شما پیشنهاد بدهد.

خود موتور جستجوی گوگل هست زمانی که شما کلمه ای را جستجو می کنید در پایین نتایج ۸ عبارت پیشنهادی حول جستجوی شما نمایان می شود.

و می توانید در سئوی فروشگاه اینترنتی خود از آنها استفاده کنید و یا زیر نوار جستجو هم پیشنهاداتی به شما می دهد.

 

 

بهینه سازی فروشگاه اینترنتی

 

 

آموزش بهینه سازی فروشگاه آنلاین

 

ابزار تبلیغات گوگل keywordplanner:

از بهترین ابزارها برای جستجوی کلمات کلیدی مورد نظر شما می باشد و جز گزینه های ضروری برای پیشرفت شما در سئو سایت فروشگاهی تان می باشد.

چون این ابزار مربوط به خود گوگل می باشد و هدف ما هم موتور جستجوی گوگل هستدر این ابزار پس از جستجوی کلمه کلیدی مورد نظرتان میانگین جستجوی هر کدام از کلمات کلیدی را به شما می دهد که در ماه به طور میانگین چند بار جستجو می شود.

یادتان باشد از برای رسیدن به بهترین نتیجه از فیلترها استفاده کنید تا بهترین نتیجه را درکار بهینه سازی فروشگاه خود داشته باشید.

 

ابزار تبلیغات گوگل keywordplanner می تواند در سئوی سایت فروشگاهی بسیار کمکتان کند

 

ابزار google trends:

خوب بعد از جستجوی کلمات کلیدی خود با استفاده از ابزار گوگل ترند که شرکت گوگل آن را به وجود آورده می توانید میزان علاقه مندی یک جستجو در کلمات را به شما نشان می دهد البته پیشنهادات کلمات کلیدی و آمارهای خوبی در مورد افزایش ناگهانی برخی از جستجو ها را به شما نشان می دهد.

 

ابزار گوگل ترندز(google trends)

چگونه کلمات کلیدی را در دسته بندی ها و صفحات استفاده کنیم؟

بهتره کلمات کلیدی که حجم جستجوی بالایی دارند را در دسته بندی های اصلی قرار دهیم و کلماتی که چند بخشی هستند و کمتر جستجو می شوند خوب طبیعتا رقابت بر سر آنها کمتر خواهد بود را در عنوان و داخل صفحات بیاوریم تا بتوانیم زودتر نتیجه بگیریم و در نتایج ظاهر شویم.

تاثیر معماری سایت در سئو سایت فروشگاهی اینترنتی:

اما زمانی که شما کلمات کلیدی را انتخاب کردید حالا زمان آن رسیده تا معماری فروشگاه خود را بهینه کنید تا کاربران به راحتی محصول خود را بیابند و دسترسی موتورهای جستجو به صفحات شما راحت تر باشد

 

سئو و بهینه سازی سایت فروشگاه اینترنتی

برای مثال:
اگر دسته بندی وسایل دیجیتال را در وبسایت خود دارید باید به درستی دوربین عکاسی,تبلیت,موبایل و… زیرشاخه ها را به درستی زیرمجموعه ی آن قرار دهید.

نکته ی مهم:
هر چه عمق معماری وبسایت(ذسته بندی ها) بیشتر باشد صفحات داخلی ارزش کمتری در سئوی فروشگاه اینترنتی شما دارند چون برای کاربری دسترسی به صفحه ی محصول راحت نبوده و این از دیدگاه گوگل جالب نیست.بنابراین باید کاری کنیم که کاربر با حداکثر ۳ کلیک به صفحه ی محصول مورد نظرش برسد.

سئوی صفحه محصول فروشگاه اینترنتی:

انتخاب عنوان صفحه ی محصول:

پس از بهینه سازی معماری سایت و دسته بندی ها حالا به مهمترین قسمت سئو فروشگاهی می رسیم.

یعنی صفحه محصولات عنوان صفحه محصول کلیدی ترین قسمت بهینه سازی سایت فروشگاهی شماست.

بر اساس آموزشهای که در بخش انتخاب کلمات کلیدی دادیم ابتدا کلمه کلیدی را پیدا کنید که چند سیلابی بوده و رقبای کمتری آن را به کار برده اند.

سپس به اول عنوان کلماتی مثل بهترین,ارزانترین,خرید یا فروش را اضاف کنید

به دو علت:

اول این که این کلمات زیاد جستجو می شوند و علت دوم نرخ کلیک شما را در نتایج افزایش می دهد.

انتخاب توضیحات صفحه محصول:

در سئو محصولات فروشگاهی اطلاعات محصول بخش بسیار مهمی بوده و یک الی دو بار از کلمه کلیدی در بخش توضیحات محصول استفاده کنید زیرا کاربران علاوه بر عنوان توضیحات صفحه ی شمارا مشاهده می کنند.

پس کلمات کلیدی خودتان را با کلمات جذاب مثل تخفیف,بهترین و از این قبیل کلمات ترکیب کنید تا نرخ تبدیل شما افزایش پیدا کند.
اما توضیحات درباره یخود محصول بهتره حداقل ۱۰۰۰ کلمه باشد و کلمه کلیدی خودتان را در هر پاراگراف تقریبا یکبار تکرار کنید.

 شاید این کار کمی سخت باشد برای هر محصول ۱۰۰۰ کلمه توضحات بنویسید ولی حداقل برای با اولویت ترین محصولات خودتون این کار را انجام دهید زیرا گوگل دوستدار محتوای طولانی و مفید است.

 

سئوی فروشگاه اینترنتی

 

 
اما درباره محصول چی بنویسید؟

بهتره مزایا و ویژگی های محصول برای مشتریان را بنویسید و در مورد محصول بصورت تخصصی بحث کنید و بگویید که چه تفاوتی با محصولات مشابه دارد(با این کار یک مزیت رقابتی ایجاد کرده اید)

بهینه سازی تصاویر محصول:

وجود تصاویر در سئو سایت فروشگاهی بسیار حائز اهمیت است بهتره از تصاویر واقعی و تصاویری که خودتان از محصول گرفتید استفاده کنید و لوگوی فروشگاه را در گوشه ای از آن قرار بدید و تگ های alt تصویر را فراموش نکنید.

حتما کلمه کلیدی را در آن قرار دهید البته هر تصویر را سعی کنید کلمات کلیدی مرتبطی با صفحه استفاده کنید تا over optimize نکرده باشید و گوگل به شما شک نکند.

 

آموزش بهینه سازی فروشگاه اینترنتی

 

تگ alt برای این است که زاگر زمانی تصویر شما به هر دلیلی نشان داده نشد نوشته ای که در تگ alt قرار داده اید را برای مخاطب شما نشان می دهد.

بهینه سازی url های صفحه ی محصول:

url ها هم به مراتب مهم هستند از اعداد و کلمات نامفهوم در url های صفحه ی محصول به هیچ عنوان استفاده نکنید بهتره url ها کوتاه باشند اما دوحالت برای انتخاب url وجود دارد به زبان فارسی کلمه کلیدی را در url بیاوریم یا کلمه کلیدی را به انگلیسی ترجمه کرده و در ادرس url قرار دهید از نظر ما این حالت بهترین حالت ممکن است.

به مثال زیر توجه کنید:

شما صفحه ای با این url دارید

mysite.ir/category/store/main/men-bag

 

این url خیلی باب میل گوگل نیست چون از کلمه کلیدی اصلی در منو ها استفاده نکرده و نحوه ی درست به این صورت است

mysite.ir/store/bag/men-bag

این url برای گوگل قابل حضم تر است و می تواند رتبه ی بهتری در نتایج بگیرد.

 

 

لینکهای داخلی را فراموش نکنید:

از نظر سئوی فروشگاه اینترنتی در منوی خود بیشترین لینکهای داخلی را ایجاد می کند پس کنترل لینکهای داخلی را به دست بگیرید و بهترین کلنات کلیدی را در منو بچینید لینکهای داخلی از نظر گوگل امتیاز محصوب می شوند پس باید به بهترین شکل از انها استفاده کرد.

 

بهینه سازی فروشگاه آنلاین

 

شما باید بخش مقالات را در وبسایت خود را اندازی کنید و سعی کنید برای کلمات کلید محصولات خود یک لینک با کلمه کلیدی در مقاله جای دهید. مثلا اگر فروشگاه شما در مورد لباس های بچه گانه است مقاله ای با عنوان این که چگونه لباس بچه گانه برای نوزاد پسر انتخاب کنیم؟
و در مقاله لباس بچه گانه را لینک بدهید به صفحه ی لباس بچه گانه با این کار به صفحه ی مقصد(صفحه ی محصول) امتیاز می دهید و به همین صورت برای صفحات دیگر این کار را انجام دهید.

سئوی خارجی فروشگاه اینترنتی:

اما بعد از تمام کارهایی که برای بهینه سازی داخلی و سئو سایت فروشگاهی خودمان انجام دادیم به سوخت جت فروشگاه خودمان یعنی سئوی خارجی می رسیم که شامل موارد کمتر ولی تاثیر گذارتر می شود.

شبکه های اجتماعی:

شبکه های اجتماعی نقشی اساسی در افزایش رتبه و برندینگ شما خواهند داشت که در ادامه به مهمترین شبکه های اجتماعی اشاره ای داریم.

 

آموزش سئوی فروشگاه اینترنتی

 

فیسبوک :

این شبکه ی اجتماعی که سالهاست فعال است با این که این روزا با آمدن شبکه های اجتماعی موبایلی طرفدارانش کم شده ولی هنوز هم مکان خوبی برای برندینگ و سئوی فروشگاه اینترنتی شما خواهد بود.

سعی کنید صفحه ای برای خود بسازید و مشخصات و آدرس وبسایت خود را درآن قرار دهید و به مرور طرفدارانی را دنبال کنید و مطالب وبسایت را در صفحه ی فیسبوک خودتان منتشر کنید.

گوگل پلاس(این سرویس توسط گوگل غیرفعال شد):

گل سرسبد افزایش سئوی وبسایت شما خواهد بود این شبکه اجتماعی که مشخصا مال گوگل است و گوگل به نوعی پارتی بازی کرده و کسانی که درآن فعالیت می کنند امتیازهای ویژه ای به آنها می دهد.

سعی کنید نمایه ی خود را در گوگل پلاس بسازید و کاربران را به مرور به حلقه های خود اضافه کنید. و پستهای خود را در نمایه ی خود منتشر کنید اولین مزیت آن سریع ایندکس شدن پست شما و در نهایت افزایش رتبه ی وبسایت شما در نتایج خواهد بود.

لینکدین:

لینکدین که به شبکه متخصصین معروف است مملو از افراد کارکشته و حرفه ای است در این شبکه عضو شده و با افراد بسیاری در حوزه ی شغلی خود ارتباط بزنید و مشخصات خود از جمله ادرس وبسایت را در آن وارد کنید.

توییتر:

گوگل مطالب توییتر را سریعتر از شبکه های اجتماعی دیگر ایندکس می کند پس بهتره در توییتر عضو شده و اطلاعات حساب خود را کامل کنید و پست های وبلاگ خودتان را در ان منتشر کنید چون امتیاز مثبتی برای سئوی وبسایت شما محسوب می شود.

پینترست و فلیکر:

این دو شبکه اجتماعی هم که بر پایه عکس کار می کنند شاید زیاد از انها یاد نشود ولی طرفداران زیادی را دارند و میتوانید در انها تصاویر و یا اینفوگرافیک های خوتان را قرار دهید و از این وبسایتها هم لینک بگیرید.

اینستاگرام:

این شبکه اجتماعی که این روزا پادشاه شبکه های اجتماعی موبایلی می باشد و افراد و مشتریان بسیاری منتظر شما هستند پس فعالیت در این شبکه اجتماعی را فراموش نکنید.

 

لینک بیلدینگ:

مهمترین عاملی که به پیشرفت سئو سایت فروشگاهی اینترنتی کمک می کند اعتبار شما در بحث بهینه سازی است تا در نتایج ظاهر شود و به مرور رتبه ی خوبی کسب کند.

بنابراین بک لینک ها به شما کمک می کنند تا برای وبسایت خود اعتبار جمع کنید تا در نتایج گوگل نسبت به رقبا پیشتاز باشید هر لینک حکم یک رای مثبت برای وبسایت شما دارد.

برای آموزش لینک بیلدینگ به مقاله چگونه بدون تولید محتوا بک لینک با کیفیت بگیریم؟ مراجعه کنید.

نتیجه گیری:

همانطور که در ابتدای این مقاله عنوان کردیم سئوی فروشگاه های اینترنتی به مراتب سخت تر و زمان بر تر از بهینه سازی وبسایت های شرکتی و شخصی و… است بنابراین به شما توصیه می کنیم اگر زمان و تجربه ی کافی در زمینه بهینه سازی را ندارید آن را به یک متخصص بهینه سازی بسپارید تا این پروسه به درستی انجام شود و مشکلی برای فروشگاه شما اتفاق نیفتد.