آموزش سئوی فروشگاه اینترنتی

نویسنده: آموزش سئو ارسال نظر
سئوي فروشگاه اينترنتي
Sending
امتیاز کاربران
5 (1 رای)

 

قطعا دغدغه کسانی مثل شما که فروشگاه اینترنتی دارند و تمام کارهای لازمه از جمله مجوز ها ,کامل بودن محصولات,ظاهر وبسایتی عالی,داشتن کاتالوگ محصولات و از این قبیل کارها را انجام داده اند ولی در این میان جای یک مورد خالیست آن هم ورود کاربر به سایت شما که بهترین راه حل موجود سئوی فروشگاه اینترنتی شماست.

سئوی فروشگاه اینترنتی:

اما سئوی فروشگاه اینترنتی کاری زمان بر و سخت تر است و نیازمند صبر خواهد بود پس بنابراین باید در دوره ای از زمان سئوی فروشگاه شما انجام شود تا نتیجه ی لازمه را بگیرید .
اما سئو برای یک فروشگاه اینترنتی شامل سئوی داخلی و سئوی خارجی می شود و هر کدام از این بخش ها شامل موارد فراوانی می شود که در ادامه سعی می کنیم به آنها اشاره کنیم.

سئوی داخلی فروشگاه اینترنتی:

کلمات کلیدی جستجوشده:

اولین قدم در سئوی داخلی برای یک فروشگاه اینترنتی این است که بدانیم چه نوع کلماتی را برای عناوین صفحات و محصولات قرار دهیم قابل جستجو باشند کلمات کلیدی همان عبارات یا کلماتی هستند که توسط کاربران در موتورهای جستجو به تکرر جستجو می شود و کاربر با جستجوی آن کلمه نیاز خود را پیدا می کند.

پیشنهاد کلمه کلیدی در فروشگاه های بامیلو و دیجی کالا:

قطعا اگر قصد راه اندازی فروشگاه اینترنتی را دارید و یا فروشگاه اینترنتی دارید رقیبانی همچون دیجی کالا و بامیلو که دو فروشگاه اینترنتی بزرگ فارسی زبان هستند در روبروی شما قد علم کرده و باید از آنها کمک بگیرید.

 

سئو سایت فروشگاه اینترنتی

خوب برای اینکار می تونید وارد وبسایت دیجی کالا و یا بامیلو شوید و در بالای صفحه قسمت جستجو نام محصول خود را تایپ کنید برای مثال در تصویر زیر گوشی سامسونگ گلکسی را جستجو کردیم و پیشنهاداتی در نوار زیرین بصورت فهرست وار به شما داده میشود.
اما کلمات کلیدی که که در دیجی کالا هنگام جستجو به شما پیشنهاد داده میشه به خوبی تحلیل شده اند و بسیار مناسب کار شما خواهند بود.

 

سئوی سایت فروشگاهی

 

اما این نکته را در نظر داشته باشید که کلمات کلیدی دو یا سه سیلابی را انتخاب کنید شاید این کلمات زیاد جستجو نشوند ولی قطعا رقبای کمتری دارند و می توانید انها را با پیشنهادات دیگر مختلط کرده و در پروسه سئوی فروشگاه اینترنتی خود به کارببرید.

اما نکته ی دیگری که باید مدنظر داشته باشید این است که دسته بندی های سایتهای رقیب مثل دیجی کالا را بررسی کنید معمولا در دسته بندی های اصلی فروشگاه بهترین و کارامد ترین کلمات کلیدی قرار می گیرند تا بتوانند مشتریان را به سمت فروشگاه بکشانند.

 

آموزش سئوی فروشگاه اینترنتی

 

ابزار تحلیل کلمات کلیدی keywordtool.io:

اما ابزار دیگری که اخیرا از زبان فارسی هم پشتیبانی می کند ابزار keywordtool.io می باشد که با جستجوی کلمه کلیدی مورد نظرخودتان پیشنهادات خوبی بصورت لیستی دسته بندی شده به شما پیشنهاد می دهد و می توانید در فروشگاه خود از آنها استفاده کنید.

 

آموزش سئوی فروشگاه اینترنتی

 

پیشنهادات نتایج گوگل:

اما از بهترین ابزارهایی که می تواند به شما کمک کند و کلمات خوبی را به شما پیشنهاد بدهد خود موتور جستجوی گوگل هست زمانی که شما کلمه ای را جستجو می کنید در پایین نتایج ۸ عبارت پیشنهادی حول جستجوی شما نمایان می شود و می توانید در سئوی فروشگاه اینترنتی خود از آنها استفاده کنید و یا زیر نوار جستجو هم پیشنهاداتی به شما می دهد.

 

 

بهینه سازی فروشگاه اینترنتی

 

 

آموزش بهینه سازی فروشگاه آنلاین

 

ابزار تبلیغات گوگل keywordplanner:

از بهترین ابزارها برای جستجوی کلمات کلیدی مورد نظر شما می باشد و جز گزینه های ضروری برای پیشرفت شما در سئوی فروشگاه اینترنتی تان می باشد چون این ابزار مربوط به خود گوگل می باشد و هدف ما هم موتور جستجوی گوگل هستدر این ابزار پس از جستجوی کلمه کلیدی مورد نظرتان میانگین جستجوی هر کدام از کلمات کلیدی را به شما می دهد که در ماه به طور میانگین چند بار جستجو می شود.

 

آموزش سئوی سایت فروشگاه اینترنتی

 

چگونه کلمات کلیدی را در دسته بندی ها و صفحات استفاده کنیم؟

بهتره کلمات کلیدی که حجم جستجوی بالایی دارند را در دسته بندی های اصلی قرار دهیم و کلماتی که چند بخشی هستند و کمتر جستجو می شوند خوب طبیعتا رقابت بر سر آنها کمتر خواهد بود را در عنوان و داخل صفحات بیاوریم تا بتوانیم زودتر نتیجه بگیریم و در نتایج ظاهر شویم.

تاثیر معماری سایت در سئو فروشگاه اینترنتی:

اما زمانی که شما کلمات کلیدی را انتخاب کردید حالا زمان آن رسیده تا معماری فروشگاه خود را بهینه کنید تا کاربران به راحتی محصول خود را بیابند و دسترسی موتورهای جستجو به صفحات شما راحت تر باشد

 

حتما بخوانید  چگونه در اینترنت حرفه ای جستجو کنیم؟

سئو و بهینه سازی سایت فروشگاه اینترنتی

برای مثال:
اگر دسته بندی وسایل دیجیتال را در وبسایت خود دارید باید به درستی دوربین عکاسی,تبلیت,موبایل و… زیرشاخه ها را به درستی زیرمجموعه ی آن قرار دهید.

نکته ی مهم:
هر چه عمق معماری وبسایت(ذسته بندی ها) بیشتر باشد صفحات داخلی ارزش کمتری در سئوی فروشگاه اینترنتی شما دارند چون برای کاربری دسترسی به صفحه ی محصول راحت نبوده و این از دیدگاه گوگل جالب نیست.بنابراین باید کاری کنیم که کاربر با حداکثر ۳ کلیک به صفحه ی محصول مورد نظرش برسد.

سئوی صفحه محصول فروشگاه اینترنتی:

انتخاب عنوان صفحه ی محصول:

پس از بهینه سازی معماری سایت و دسته بندی ها حالا به مهمترین قسمت سئو فروشگاه می رسیم یعنی صفحه محصولات عنوان صفحه محصول کلیدی ترین قسمت بهینه سازی سایت فروشگاهی شماست بر اساس آموزشهای که در بخش انتخاب کلمات کلیدی دادیم ابتدا کلمه کلیدی را پیدا کنید که چند سیلابی بوده و رقبای کمتری آن را به کار برده اند سپس به اول عنوان کلماتی مثل بهترین,ارزانترین,خرید یا فروش را اضاف کنید

به دو علت:

اول این که این کلمات زیاد جستجو می شوند و علت دوم نرخ کلیک شما را در نتایج افزایش می دهد.

انتخاب توضیحات صفحه محصول:

در توضیحات هم یک الی دو بار از کلمه کلیدی استفاده کنید زیرا کاربران علاوه بر عنوان توضیحات صفحه ی شمارا مشاهده می کنند پس کلمات کلیدی خودتان را با کلمات جذاب مثل تخفیف,بهترین و از این قبیل کلمات ترکیب کنید تا نرخ کلیک شما افزایش پیدا کند.
اما توضیحات درباره یخود محصول بهتره حداقل ۱۰۰۰ کلمه باشد و کلمه کلیدی خودتان را در هر پاراگراف تقریبا یکبار تکرار کنید شاید این کار کمی سخت باشد برای هر محصول ۱۰۰۰ کلمه توضحات بنویسید ولی حداقل برای با اولویت ترین محصولات خودتون این کار را انجام دهید زیرا گوگل دوستدار محتوای طولانی و مفید است.

 

سئوی فروشگاه اینترنتی

 

 
اما درباره محصول چی بنویسید؟

بهتره مزایا و ویژگی های محصول برای مشتریان را بنویسید و در مورد محصول بصورت تخصصی بحث کنید و بگویید که چه تفاوتی با محصولات مشابه دارد(با این کار یک مزیت رقابتی ایجاد کرده اید)

بهینه سازی تصاویر محصول:

وجود تصاویر در یک فروشگاه اینترنتی بسیار حائز اهمیت است بهتره از تصاویر واقعی و تصاویری که خودتان از محصول گرفتید استفاده کنید و لوگوی فروشگاه را در گوشه ای از آن قرار بدید و تگ های alt تصویر را فراموش نکنید حتما کلمه کلیدی را در آن قرار دهید البته هر تصویر را سعی کنید کلمات کلیدی مرتبطی با صفحه استفاده کنید تا over optimize نکرده باشید و گوگل به شما شک نکند.

 

آموزش بهینه سازی فروشگاه اینترنتی

 

تگ alt برای این است که زاگر زمانی تصویر شما به هر دلیلی نشان داده نشد نوشته ای که در تگ alt قرار داده اید را برای مخاطب شما نشان می دهد.

بهینه سازی url های صفحه ی محصول:

url ها هم به مراتب مهم هستند از اعداد و کلمات نامفهوم در url های صفحه ی محصول به هیچ عنوان استفاده نکنید بهتره url ها کوتاه باشند اما دوحالت برای انتخاب url وجود دارد به زبان فارسی کلمه کلیدی را در url بیاوریم یا کلمه کلیدی را به انگلیسی ترجمه کرده و در ادرس url قرار دهید از نظر ما این حالت بهترین حالت ممکن است.

به مثال زیر توجه کنید:

شما صفحه ای با این url دارید

mysite.ir/category/store/main/men-bag

 

این url خیلی باب میل گوگل نیست چون از کلمه کلیدی اصلی در منو ها استفاده نکرده و نحوه ی درست به این صورت است

mysite.ir/store/bag/men-bag

این url برای گوگل قابل حضم تر است و می تواند رتبه ی بهتری در نتایج بگیرد.

 

 

لینکهای داخلی را فراموش نکنید:

از نظر سئوی فروشگاه اینترنتی در منوی خود بیشترین لینکهای داخلی را ایجاد می کند پس کنترل لینکهای داخلی را به دست بگیرید و بهترین کلنات کلیدی را در منو بچینید لینکهای داخلی از نظر گوگل امتیاز محصوب می شوند پس باید به بهترین شکل از انها استفاده کرد.

 

حتما بخوانید  رتبه الکسا چیست و چه اهمیتی دارد؟

بهینه سازی فروشگاه آنلاین

 

شما باید بخش مقالات را در وبسایت خود را اندازی کنید و سعی کنید برای کلمات کلید محصولات خود یک لینک با کلمه کلیدی در مقاله جای دهید. مثلا اگر فروشگاه شما در مورد لباس های بچه گانه است مقاله ای با عنوان این که چگونه لباس بچه گانه برای نوزاد پسر انتخاب کنیم؟
و در مقاله لباس بچه گانه را لینک بدهید به صفحه ی لباس بچه گانه با این کار به صفحه ی مقصد(صفحه ی محصول) امتیاز می دهید و به همین صورت برای صفحات دیگر این کار را انجام دهید.

سئوی خارجی فروشگاه اینترنتی:

اما بعد از تمام کارهایی که برای سئوی داخلی فروشگاه خودمان انجام دادیم به سوخت جت فروشگاه خودمان یعنی سئوی خارجی می رسیم که شامل موارد کمتر ولی تاثیر گذارتر می شود.

شبکه های اجتماعی:

شبکه های اجتماعی نقشی اساسی در افزایش رتبه و برندینگ شما خواهند داشت که در ادامه به مهمترین شبکه های اجتماعی اشاره ای داریم.

 

آموزش سئوی فروشگاه اینترنتی

 

فیسبوک :

این شبکه ی اجتماعی که سالهاست فعال است با این که این روزا با آمدن شبکه های اجتماعی موبایلی طرفدارانش کم شده ولی هنوز هم مکان خوبی برای برندینگ و سئوی فروشگاه اینترنتی شما خواهد بود سعی کنید صفحه ای برای خود بسازید و مشخصات و آدرس وبسایت خود را درآن قرار دهید و به مرور طرفدارانی را دنبال کنید و مطالب وبسایت را در صفحه ی فیسبوک خودتان منتشر کنید.

گوگل پلاس:

گل سرسبد افزایش سئوی وبسایت شما خواهد بود این شبکه اجتماعی که مشخصا مال گوگل است و گوگل به نوعی پارتی بازی کرده و کسانی که درآن فعالیت می کنند امتیازهای ویژه ای به آنها می دهد. سعی کنید نمایه ی خود را در گوگل پلاس بسازید و کاربران را به مرور به حلقه های خود اضافه کنید. و پستهای خود را در نمایه ی خود منتشر کنید اولین مزیت آن سریع ایندکس شدن پست شما و در نهایت افزایش رتبه ی وبسایت شما در نتایج خواهد بود.

لینکدین:

لینکدین که به شبکه متخصصین معروف است مملو از افراد کارکشته و حرفه ای است در این شبکه عضو شده و با افراد بسیاری در حوزه ی شغلی خود ارتباط بزنید و مشخصات خود از جمله ادرس وبسایت را در آن وارد کنید.

توییتر:

گوگل مطالب توییتر را سریعتر از شبکه های اجتماعی دیگر ایندکس می کند پس بهتره در توییتر عضو شده و اطلاعات حساب خود را کامل کنید و پست های وبلاگ خودتان را در ان منتشر کنید چون امتیاز مثبتی برای سئوی وبسایت شما محسوب می شود.

پینترست و فلیکر:

این دو شبکه اجتماعی هم که بر پایه عکس کار می کنند شاید زیاد از انها یاد نشود ولی طرفداران زیادی را دارند و میتوانید در انها تصاویر و یا اینفوگرافیک های خوتان را قرار دهید و از این وبسایتها هم لینک بگیرید.

اینستاگرام:

این شبکه اجتماعی که این روزا پادشاه شبکه های اجتماعی موبایلی می باشد و افراد و مشتریان بسیاری منتظر شما هستند پس فعالیت در این شبکه اجتماعی را فراموش نکنید.

 

لینک بیلدینگ:

مهمترین عاملی که به پیشرفت سئوی فروشگاه اینترنتی کمک می کند اعتبار شما در بحث بهینه سازی است تا در نتایج ظاهر شود و به مرور رتبه ی خوبی کسب کند بنابراین بک لینک ها به شما کمک می کنند تا برای وبسایت خود اعتبار جمع کنید تا در نتایج گوگل نسبت به رقبا پیشتاز باشید هر لینک حکم یک رای مثبت برای وبسایت شما دارد.

برای آموزش لینک بیلدینگ به مقاله چگونه بدون تولید محتوا بک لینک با کیفیت بگیریم؟ مراجعه کنید.

نتیجه گیری:

همانطور که در ابتدای این مقاله عنوان کردیم سئوی فروشگاه های اینترنتی به مراتب سخت تر و زمان بر تر از بهینه سازی وبسایت های شرکتی و شخصی و… است بنابراین به شما توصیه می کنیم اگر زمان و تجربه ی کافی در زمینه بهینه سازی را ندارید آن را به یک متخصص بهینه سازی بسپارید تا این پروسه به درستی انجام شود و مشکلی برای فروشگاه شما اتفاق نیفتد.

 

مشاوره سئو

با مشاوره سئو وبسایت خودتان را خودتان بهینه سازی کنید

خدمات بهینه سازی سایت

همین الان وبسایت خود را بصورت اصولی بهینه سازی کنید و بازدید و فروش خود را چند برابر کنید

Tagged under:

3 نظرات

 • آلین موبایلپاسخ

  سلام
  مقاله خیلی خوبی بود
  منم فروشگاه اینرتنتی دارم و این کارها را حتما انجام میدم

  • nopawebپاسخ

   خواهش می کنم دوست عزیز امیدوارم استفاده کافی را ببرید

 • monada-iau-ac-irپاسخ

  ممنون از مقاله مفیدتون.بسیار کاربردی بود

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.