افزایش ترافیک سایت در محیط تکنیکی و آنلاین امروز تنها راه موفقیت است از آنجا که گوگل منبع اصلی ترافیک رتبه بندی بالای نتایج جستجو بسیار مهم شده است.

شما باید وب سایت خود را به طوری آماده کنید تا کاربران تبدیل به مشتریان شما شوند اگر به دنبال رتبه بهتر در جستجو های طبیعی هستید پس باید ترافیک سایت بیشتری را از موتورهای جستجو دریافت کنید. 

اما زمانی که وب سایت شما کاهش قابل توجهی در رتبه‌بندی جستجو ها داشته باشد ترافیک ازکمتری دریافت می کنید و کسب و کار و درآمد خود را از دست می‌دهید.
دلایل زیادی در کاهش ناگهانی ترافیک سایت وجود دارد در این مطلب دلایل مشخصی را برای شما عنوان می‌کنیم که بتوانید به راحتی مشکل را رفع کنید.

۱- رتبه بندی های نامناسب را دنبال می کنید:

اگر مدت‌هاست که در زمینه کاری خود فعالیت می کنید کلمات کلیدی شما یا قدیمی شده یا اینکه دیگر مرتبط نیستند خود را جای کاربران بگذارید و کلمات کلیدی را انتخاب کنید که نیاز کاربر را رفع کند. 
بسیاری از افراد در جستجوی سالهای مختلفی هستند و هنوز قادر به یافتن پاسخ سوال خود نشده اند سعی کنید عنوان مطلب خود را بصورت سوالی انتخاب کنید که کاربران آن را جستجو می کنند.
موتورهای جستجو هوشمند تر شده اند و بجای اینکه روی کلمات کوتاه تکیه کنند به زبان طبیعی تری رسیده اند که در نتایج جستجو تاثیر زیادی دارد
کلمات کلیدی قدیمی را بررسی کنید و از کلمات عمومی تری که افراد جستجو می کنند استفاده کنید تا نتیجه بخش باشد.

 

رتبه بندی کلماتی که ترافیک سایت شمار افزایش نمی دهند

۲- ناپدید شدن لینکها:

یکی دیگر از دلایل افت رتبه ی شما از دست دادن لینکهای سایت و در نهایت اعتبار شما می باشد با استفاده از ابزارهای Majestic یا Ahrefs ، لینکهای ۹۰ روز گذشته ی خود را بررسی کنید.

اگر متوجه شدید تعداد زیادی لینک های زیادی را از دست داده اید ممکن است دلیل کاهش رتبه ی شما باشد و باید جزییات بیشتری از لینکهای از دست رفته ی خود را بررسی کنید:

 • ایا در sidewide ها لینک ساخته اید؟
 • آیا لینکهای از دست رفته مربوط به همان صفحاتی هستند که رتبه ی خود را از دست داده اید؟
 • آیا لینکهای ورودی که به صفحات ما لینک داده اند کاهش یافته است؟
 • آیا لینکهایی دارید که از صفحات قوی تر شما به صفحات ضعیف تر پیوند دهند؟
 • آیا لینک خریده اید؟ و الان لینک وجود ندارند؟

 

ناپدید شدن لینکها افت رتبه و کاهش ترافیک سایت را به همراه دارد

اگر لینکهای ورودی ما ناپدید یا شکسته شده باشند باید بررسی کنیم چرا شکسته و یا ناپدید شده اند و در نهایت آنها را حذف یا جایگزین کنیم.

باید برای هر لینک به صورت جداگانه موارد زیر بررسی شود:

 • اگر لینک ها خود به خود حذف شوند نشان از این است که پیوندها طبیعی نیستند و توسط گوگل جریمه خواهید شد.
 • بعضی مواقع لینکها درپی یک بروزرسانی یا تغییراتی در سایت شکسته می شوند که صاحب سایت می تواند آنها را بررسی و برگرداند.
 • اگر در لینکهای داخلی به لینکهای جدیدی به عنوان منبع تغییر پیدا کرده اند باید انها را به منبع جدید پیوند دهید.
 • لینکهای قدیمی را می توان با لینک های جدید جایگزین کرد.

۳- ریدایرکت های شکسته:

اگر شما وبسایت جدیدی را راه اندازی می کنید یا به سرور جدیدی منتقل می شوید با از ریدایرکت های ۳۰۱ حتما استفاده کنید مگر اینکه بصورت پیش فرض تنظیم شده باشد در صورت عدم انجام تغییر مسیرها رتبه های شما جا به جا می شود.

 • در هنگام ریدایرکت ۳۰۱ باید مطمئن شوید که نقشه سایت،تگ های canolical و لینک ها بروزرسانی شوند.
 • در ریدایرکت ۳۰۱ ادرس های قدیمی به ادرس های جدید تغییر مسیر می دهند تا شما به موتورهای جستجو بگویید که اعتبار را به صفحه ی جدید انتقال دهد و با این کار کاربران را از صفحه ی قدیمی به صفحه ی جدید انتقال می دهید.
 • اگر به درستی این کار را انجام دهید به خاطر محتوای تکراری جریمه نخواهید شد زیرا موتورهای جستجو هر دو ادرس را ایندکس می کنند.

 

ریدایرکت های شکسته اهمیت زیادی دارد

۴- اقدامات دستی:

اگر افت ناگهانی و قابل توجهی در رتبه های وب سایت و ترافیک سایت مشاهده کردید نشان از جریمه شدن شما توسط گوگل است اقدامات دستی شامل فعالیتهای مشکوکی که توسط شخص انجام می شود و یا در نتیجه بروزرسانی الگوریتم های گوگل به شما هشدار داده می شود.
ایا مشکلات شما بصورت دستی یا خودکار است و شما می خواهید مشکل را حل کنید.
بهترین کار این است که به اطلاعیه های داخل گوگل وبمسترتولز بخش Manual Actions مراجعه کنید و پیشنهاداتی جهت رفع مشکل به شما داده می شود.

 

اقدامات دستی،Manual Actions

۵- تغییرات الگوریتم های گوگل:

گوگل مدام به دنبال راههایی برای بهبود استراتژی ها و نتایج بهتر به کاربران است بسیاری از سایت ها از این تغییرات صدمه دیده اند و در نتایج پایین قرار گرفته اند.
شما باید از چند کانال بازاریابی مانند شبکه های اجتماعی و دیگر کانال های موثر برای بازاریابی استفاده کنید.

 

تغییرات الگوریتم هم کاهش ترافیک سایت را می تواند تحت تاثیر قرار دهد

۶- تغییرات طبیعی در گوگل:

ممکن است شما تغییراتی در رتبه بندی های خود ببینید این مربوط به عملکرد شما و وبسایت شما می باشد گوگل بیشتر تغییرات در رتبه بندی ها را بر اساس رفتار کاربران انجام می دهد.

به عنوان مثال :
گوگل در یک موضوعی در زمینه کاری شما جستجوهایش افزایش پیدا می کند و اگر شما از محتوای کپی استفاده کرده باشید جریمه می شوید و رتبه ی شما را جا به جا می کند.

 

تغییرات طبیعی در گوگل

۷- اختلاف در موقعیت جغرافیایی:

رتبه ی شما با توجه به موقعیت مکانی که جستجو انجام شده متفاوت است.

اگر رتبه ی خود را در یک مطقه جغرافیایی و چندین منطقه جغرافیایی دیگر بررسی کنید تا درک عمیق تری از رتبه های خود داشته باشید.
برای مثال:
اگر شما در کلمه ای رتبه ی ۲۵ داشته باشید در موقعیت های مکانی رتبه ی شما متفاوت خواهد بود.

برای مثال:

اگر با حساب جیمیل خود جستجو را انجام دهید با زمانی که از حساب جیمیل خود خارج شده اید نتایج متفاوت خواهد بود.

 

اختلاف در موقعیت جغرافیایی سئوی محلی

۸-رقابت در زمینه ی کاری شما:

ممکن است شما همه ی فعالیت های درست را انجام می دهید ولی باز هم در نتایج رتبه های پایین تری را دارید علت آن فعالیت بیشتر رقبای شما و دریافت بیشتر ترافیک سایت می باشد.
زقبای خود را از نظر محتوا نویسی،فعالیت در شبکه های اجتماعی و لینک بیلدینگ بررسی کنید تا درک بهتری نسبت به فعالیت های رقبای خودتان و عملکرد خودتان داشته باشید و نسبت به رقبای خود بهتر عمل کنید.

 

رقابت در زمینه ی کاری شما باید بررسی شود

۹- سرعت صفحه:

سرعت بارگزاری محتویات صفحات شما نه تنها بر روی رتبه بندی شما تاثیر می گذارد بلکه بر تجربه ی کاربر بازدید کننده سایت شما هم تاثیرگذار است.
هنگامی صفخات شما دیر نمایش داده می شوند کاربران سایت شما را ترک می کنند و نرخ پرش از سایت شما افزایش پیدا می کند و رتبه ی شما کاهش پیدا می کند.
می توانید با ابزارهایی مانند: page speed گوگل صفحات خود را بررسی کنید و بر اساس گزارش مشکلات را رفع کنید.

 

سرعت صفحه فاکتور بسیار مهمی است

 

۱۰ –خطاهای سرور:

اگر مشکلات مربوط به سرور برای شما پیش بیاید ممکن است نتیجه ی عملیات ذخیره سازی (کش) بصورت شکسته باشد و رباتهای گوگل این مشکل را حس کرده اند.
اما اصل قضیه این است که مشکلات سرور را خیلی سریع حل و فصل کنید و با استفاده از ابزار Fetch and Render صفحه ی خود را توسط گوگل امتحان کنید.

 

خطاهای سرور را جدی بگیرید

۱۱ – لینک های بی کیفیت:

اگر از روش های ساخت لینک به روشهای قدیمی یا هرزنامه استفاده می کنید گوگل شما را جریمه می کند.

گوگل بصورت علنی قوانینی در مورد لینکهای ساخته شده برای وب سایت در بخش پشتیبانی وبمستر تولز خود عنوان کرده است.

استراتژی هایی برای لینک های باکیفیت و افزایش ورودی:

 • لینک های شکسته را با ساختن لینکهای جدید و با ارزش جایگزین و جبران کنید.
 • در محتوای خود از لینکهای منبع استفاده کنید.
 • محتوای ناب را تهیه کنید و در شبکه های اجتماعی منتشر کنید.

لینک های بی کیفیت مضر هستند

۱۲ – تغییرات در نرخ کلیک:

گوگل توجه ویژه ای به تجربه ی کاربر در رتبه بندی سایت ها دارد اگر نرخ کلیک شما کاهش پیدا کرده است به وبمستر تولز مراجعه کنید و ۹۰ روز اخیر را بررسی کنید.

 این باور وجود دارد اگر ترافیک سایت بالا باشد کاربران وارد سایت شده ولی نتیجه ی راضی بخشی را کسب نکرده اند و سریعا از سایت خارج می شوند.

 

اگر CTR شما کاهش یافته موارد زیر را بررسی کنید:

 • مدت زمان بارگیری صفحه ی شما چقدر است؟
 • آیا از پاپ آپ ها در سایت استفاده کرده اید؟
 • آیا اخیرا عناوین صفحه ی خود را تغییر داده اید؟

تغییرات در نرخ کلیک بسیار مهم است

۱۳- تغییرات وب سایت یا طراحی مجدد:

اگر تصمیم به طراحی مجدد سایت خود دارید ترافیک سایت و رتبه های خود را از دست می دهید برخی از کارهایی که می توانید انجام دهید تا به رتبه بندی شما کمک کند عبارت اند از:

 • مطمئن شوید که تغییر مسیرهای ۳۰۱ به درستی اعمال شده اند.
 • ساختار لینک های ورودی را بررسی کنید و از کارکرد صحیح آنها اطمینان حاصل پیدا کنید.
 • قبل از اینکه وب سایت جدید خود را راه اندازی کنید گزارشهایی مانند:دنبال کردن رتبه،ممیزی سایت و ادرس صفحات را بررسی کنید.
 • با استفاده از کارهای بالا همراه با برنامه ریزی دقیق می توانید از تاثیرات منفی ناشی از طراحی مجدد سایت بر روی ترافیک و رتبه ی خود جلوگیری کنید و پیشرفت داشته باشید.

تغییرات وب سایت یا طراحی مجدد

۱۴- مشکلات فنی ساده:

سئوی تکنیکال مربوط به محتوای شما و کارهایی که منجر به ایندکس و خزش بهتر مطالب شما می شود.

موتورهای جستجو اغلب پیشرفته تر می شوند و بر روی نتایج و رتبه های شما تاثیرگذار هستند باید با مفاهیم سئوی تکنیکال آگاه باشید تا بتوانید رتبه و ترافیک سایت خود را کنترل کنید.

 

مشکلات سئوی فنی را حل کنید

۱۵- منوی ناوبری داخلی:

منوی ناوبری به بازدیدکنندگان وب سایت شما می گوید که وبسایت شما شامل چه بخش هایی و شامل چه اطلاعاتی می شود.سعی کنید دو یا حداکثر سه سطح عمق برای منوی ناوبری خود داشته باشید.

اگر کاربران بعد از چند بار کلیک به صفحه ی موردنظر خود نرسند احتمال ترک آنها وجود دارد و موتورهای جستجوی محتواهایی که در سایت شما دفن شده اند را نادیده بگیرد و رتبه و ورودی شما کاهش پیدا کند.
استراتژی پیوند داخلی نه تنها برای بهینه سازی موتورهای جستجو مفید است بلکه کاربران را بیشتر در سایت شما نگه می دارد.با استفاده از لینکهای داخلی با توجه به کلید واژه های مرتبط به موتورهای جستجو کمک می کند که محتوای شما مرتبط با نیاز کاربر است.

 

منوی ناوبری داخلی اهمیت زیادی دارد

۱۶- اضافه بار سرور:

اگر سرور شما برای ترافیک ناگهانی تنظیم نشده باشد می تواند باعث overload شدن سایت شما شود کسانی که از سرورهای مشترک استفاده می کنند احتمال بیشتر ی دارد که overload شوند زیرا سایت دیگری بر روی همان سرور ترافیک زیادی را دریافت می کند.

سایت شما از دسترس خارج می شود اگر بیش از پهنای باند ترافیک دریافت کنید پس باید پهنای باند آن را مدیریت و افزایش دهیداگر سایت شما تجربه ی خرابی بیش از حد را داشته باشد در رتبه های شما تاثیر منفی خواهد داشت.

 

اضافه بار سرور هم مشکل ساز است

۱۷- اطلاعت متا تگ ها:

اطلاعات متا یا متاتگ ها می توانید اطلاعاتی که وبسایت شما را شامل می شود به موتورهای جستجو بگویید یکی از مهمترین اطلاعات متا تگ عنوان است که تاثیر زیادی در افزایش رتبه ی شما دارد.

 

اطلاعت متا تگ ها را رعایت کنید

 

از دیگر اطلاعات مهم و ضروری اطلاعات متا تگ توضیحات و هدر صفحات شماست که کمک زیادی به بهبود سئوی سایت شما می کند.

علاوه بر تگ هاب معرفی شده در تگ های بسیار مهمی وجود دارند که برخی از آنها باید در تمام صفححات وجود داشته باشند.

مثل تگ viewport،canolical،hreflang که می تواند کمک بسیار زیادی به افزایش رتبه و افزایش ترافیک وبسایت شما کند.

به عنوان مثال:

اگر تاریخ یک مقاله را در سایت خود تغییر می دهید سعی کنید توضیحات متا را تغییر دهید مطمئن شوید که اطلاعات متای صفحات شما شما کپی نباشد و با کلماتی آنها را از هم متمایز کنید.

 • در تگ های عنوان از کلمات کلیدی مرتبط و دارای جستجو استفاده کنید و انتخاب عنوان برای چندین صفحه استفاده نکنید چون نه تنها کاربران خود را اشتباه می گیرید و در نهایت با خودتان رقابت می کنید.

  ۱۸- منبع ترافیک سایت:

  ترافیک سایت شما شامل نه تنها بازدید کنندگان سایت شما بلکه تعداد صفحات کلیک شده و مقدار زمان صرف شده در هر صفحه است.

  منابع مختلف دریافت ترافیک سایت :

 • ایمیل مارکتینگ
 • زیرمجموعه ها
 • ترافیک مستقیم
 • جستجوهای طبیعی
 • تبلیغات جستجو
 • شبکه های اجتماعی                                                                                                                                                                             

 

منابع ترافیک سایت می تواند متفاوت باشد

سوال کدام یک بهتر است؟ 

هر کدام میزان بازدهی و نرخ تبدیل متفاوتی را دارا می باشد.

ترافیک سایت به صورت مستقیم زمانی اتفاق می افتد که کسی آدرس سایت شما را مستقیما در نوار مرورگر وارد می کند ممکن است برای رتبه بندی ها مهم نباشد.

 

اما مهم است زیرا:

 • بازدیدکنندگان تصمیم می گیرند به سایت شما باز گردند زیرا قبلا شما را می شناسند و چیزی را که شما می خواهید ارائه می دهند.
 • شما قبلا در ذهن مخاطب هک شده و برند شده اید بنابراین آنها شما را به خوبی می شناسند.
 • ترافیک مستقیم رسانه های اجتماعی تحت تاثیر گوگل قرار نمی گیرد و به عنوان منبع مستقل از بازدیدکنندگان می باشد.
 • شما باید از ابزار گوگل آنالیتیکس استفاده کنید اگر می خواهید ترافیک سایت مستقیم خود را افزایش دهید باید بر روی یک نام تجاری واضح و قابل توجه تمرکز کنید.

۱۹- زمان ماندن در سایت:

تعامل با کاربر می تواند رتبه های شما را تحت تاثیر قرار دهد می توانیم با استفاده از ابزار GOOGLE ANALYTICS گوگل میزان ماندن کاربران در سایت مشاهده کنیم.

این معیار یک معیار مستقیم رتبه بندی نیست اما نشان می دهد که شما برای کاربران خود تجربه ی خوبی را ارائه می دهید.

 

زمان ماندن در سایت ترافیک سایت شما را افزایش می دهد

 

۲۰- محتوای تکراری دشمن ترافیک سایت:

گوگل محتوای تکراری را به عنوان محتوای قابل توجه مشابه برای خود تعریف می کند و همیشه محتوای تکراری شامل جریمه نخواهد شد.

هنگامی که محتوای تکراری عمدا و با هدف افزایش ترافیک وب سایت و بهبود رتبه بندی استفاده شود سایت شما جریمه خواهد شد و در بدترین حالت جریمه سایت شما از نتایج حذف می شود.

 

محتوای تکراری به ترافیک سایت لطمه بزند

۲۱- عدم ریسپانسیو(واکنشگرا) بودن سایت:

اگر وبسایتی دارید و نسخه موبایلی آن را بررسی کرده اید و متوجه شدید نسخه واکنشگرا ندارید و یا دچار مشکل است حتما آن را اصلاح کنید.

چرا که سایت شما در نسخه واکنشگرا ترافیک جدایی به سمت سایت شما هدایت می شود.

بنابراین اگر نسخه موبایلی ندارید بزودی از نتایج نسخه ریسپانسیو حذف می شوید و اگر حالت ریسپانسیو شما دچار مشکل است افت رتبه پیدا می کنید.

این مورد می توانید باعث افزایش ترافیک وبسایت شما شود.

 

اهمیت واکنشگرا و ریسپانسیو بودن سایت

نتیجه گیری:

اگر در نتایج جستجو دچار مشکل شده اید باید بتوانید تمامی موارد بالا که مهم و کابردی هستند را مدیریت و بهینه کنید تا بتوانید در رتبه بندی های نتایج موتورهای جستجو بالا آمده و در نتیجه افزایش ترافیک سایت برای شما اتفاق بیفتد.